Már a nyolcaddöntők első hetén olyan kétesélyes, kompetitív párharcokat kaptunk, amelytől leesik a BL-rajongók álla, mégis az igazán parázs ütközet csak most következik: Chelsea - Barcelona. A londoni kékek szép múltat jegyeznek a katalán óriással szemben: 2000 óta 12 meccset zavartak le a Bajnokok Ligájában, 3 alkalommal nyert a Barca, 4-szer a Chelsea, 5-ször zártak döntetlennel. A két klub közt Zola és Figo még csak épphogy begyújtotta a bulit, később Mourinho a saját visszafogott stílusában ráöntött 61 liter benyát, hadd izzanak az indulatok, Ronaldinho és Lampard széppé varázsolta, Övrebö - aki már nagyon sajnálja a történteket - pedig úgy telefosta, hogy azóta is mindenkinek ő ugrik be először a két fél rivalizálásáról. Hogyan folytatódik a történelmi csata?
Antonio és hűséges katonái
A londoni kékek nem éppen csúcsformájuknak örvendhetnek, mikor kedd este fogadják Valverde Barcáját. A 2018-as naptári évet egy kiesőjelöltre jellemző csapat mutatóival kezdték. Első 10 mérkőzésük után csak 2, azaz kettő győzelmük volt, bár legalább az elmúlt héten sikerült megduplázniuk a megnyert meccseik számát. Egyes források szerint Conte és játékosai közt már rég nem egészséges a kapcsolat, habár Eden Hazard épp az ellenkezőjéről számolt be hétfőn. Mindenesetre egyre valószínűbb, hogy a nyár során lesznek változások akár a keretet illetően - Hazard pletykák -, akár a menedzseri pozíció tekintetében. Abramovich egy végtelenül türelmes ember - nem az -, mégis amennyiben a kékek kicsúsznak az első négyből a bajnokságban, elmarad az FA-kupa siker, vagy adott esetben nem jutnak tovább a BL-ben, úgy Conte elkezdheti frissíteni a CV-jét. És itt érkezünk el az olasz vízválasztó hónapjához: március 17-ig ugye kétszer meccselnek a Barcával, kétszer utaznak Manchesterbe, és lesz egy masszív FA-kupa túrájuk Leicesterbe. Nem vagyok hajbeültetés szakértő, de tuti meg fogják érezni Conte kamu hajhagymái az előttünk lévő heteket.
Na, de egyelőre kizárólag a Barcelonára kell koncentrálniuk, tegyünk mi is így!
Állítólag napok óta rosszul alszik a coach| Kép: bbc.com
A három belső védő stabilitást ad
...mondhatnánk, ha így lenne ez az idei Chelsea esetében. És itt tekintsünk kizárólag az idei BL szereplésükre: mi a répa történt a Roma elleni összecsapásaikon? Azpilicuetat elnyomták, és körbefutották, Christensen hatalmas üres területet hagyott maga mögött, Rüdiger bizonytalan, és pontatlan volt, David Luiz pedig megágyazta helyét a cserepadon hónapokra előre. Ha a Roma 6 gólt tudott szerezni ellenük 180 perc alatt, milyen pornográf tartalomra számíthatnak a Messi vezette támadósor ellen?
Három fontos teendő a mérkőzésre:
- Meg kell találni a legjobb hármast a kedd esti pártira. Szerintem nem hiányozhat Azpili, Christensen, és az utolsó, 2012-es találkozóról hírmondóként megmaradt Gary Cahill. Rüdiger hibára való hajlamát nem merném kockáztatni, és szükség van Cahill rutinjára.
- Moses és Alonso mindig érjen vissza védekezésben. Akár Jordi Alba, akár Dembélé, vagy Sergi Roberto szélen történő megindulásaik, onnan érkező beadásaik életveszélyt jelenthetnek.
- Kantét ragasszák Messi lábához. Nem szabadulhat tőle, folyamatosan őriznie kell az argentint.
Fabregas + Kanté a világbajnokok ellen
Egyetlen olyan Chelsea szimpatizáns él a bolygón, aki ne hallotta volna a szomorú hírt, mely szerint Bakayoko nincs játékra kész állapotban. Ő most tudta meg:
Elég valószínű, hogy a Fábregas-Kanté duett kezd majd a pálya közepén, de mire lehet ez elég az agresszíven letámadó barcelonai sor ellen? Elég tökös lesz-e a katalán Faberzsé, hogy felvegye a kesztyűt régi cimborái ellen? Aktívan, és hatékonyan részt tud-e venni a védekezésben a szomorú tekintetű spanyol? Amennyiben Kanté energiájának nagy része valóban Messi kiiktatására fog irányulni, vajon elegendő lesz-e Fábregas jelenléte a labdakihozataloknál? Mennyire kell emiatt Hazardnak hátralépnie? Alonso és Moses tudnak-e elegendően pontosak lenni a támadásépítéseknél? Röviden: elég lesz ez a középpálya a Barca ellen?
Centerpara
Morata londoni karrierje mesébe illően kezdődött 7 meccsen 7 góllal, viszont az utána következő 24 mérkőzés per 5 találat arányt már nem teszi ki a hűtő ajtajára. De azt sem, hogy 2018-ban több pirosat zsebelt be, mint lőtt gólt. "Szegény embert az ág is..." alapon még rá is sérült erre a rút teljesítményre - ám szerencsére hátfájdalma sem vette el a kedvét, hogy feleségét emelgetve édin táncolgasson. A Barca ellen viszont már bevethető lesz, ennek tudatában érzésem szerint blődség lenne Conte részéről, ha Giroud-t nevezné a kezdőbe. Egyrészt a spanyol támadónak nagyobb rutinja van a katalánok ellen, ráadásul BL döntőben már be is talált ellenük, másrészt a "Férfi" becenévre hallgató francia center a világ egyik legjobb cserecsatára, így ha Morata esetleg ismét rossz napot fogna ki, ő rajtra készen ugorhatna be a padról.
Akár ezzel a mozdulattal is betalálhat kedden
Ernőék elfáradtak, vagy csak okosan tartalékolnak?
A gránátvörös-kékek sem tudásuk maximumán teljesítenek 2018-ban. Bár ez barcelonai mértékben azt jelenti, hogy csak picit nyögvenyelősen sikerült bejutniuk a Király-kupa döntőbe - egyszer kikaptak az Espanyoltól, óemdzsí! -, valamint egymás után két bajnokin csupán 1-1 pontot gyűjtöttek be február elején. Tény, hogy a támadójátékuk akadozik, viszont még így is 7 ponttal előzik a második Atléticot, és a mega-igazolásaik egyelőre meg sem találták a helyüket a rendszerben. De mi van, ha tudatos a visszafogott produkció? Mi van, ha Valverde ősszel a bajnokságot nyomta meg, és a BL-ben csak a Juve elleni első megmérettetésre helyezett nagyobb fókuszt, míg most a Ligában óvatoskodik, hogy az európai porondon legyenek élesebbek? Egyáltalán képesek lehetnek-e tudatosan energiát tartalékolni? A következő hetekben ezekre mind fény derül.
Ernő nem szeretett volna a Chelsea ellen játszani| Kép: readchelsea.com
Betonfal
Ebben a kiírásban csak 1 (!) találatot jegyeztek a Barca ellen a riválisaik - eddig a 2005-ös 2 kapott gól volt a klubrekord. Hihetetlen eredmény, főleg úgy, hogy korábban sűrűn adódtak gondok Piqué-ék védelmi vonalával. Nyilván a Barca magabiztos defenzív játékát nemcsak Umtiti koncentráltsága, és profizmusa teszi ilyen ellenállhatatlanná, hanem a teljes Valverde-, és katalán rendszer miatt csillog ilyen fényesen. Rendszer alatt értendő az átlag 60%-os labdatartás, a fegyelmezett visszazárások a középpályásoktól, a sikeres letámadások és ter Stegen klasszis munkája a kapuban.
Semedo eltiltását tölti, Vermaelen felépült sérüléséből, viszont a Roberto-Piqué-Umtiti-Alba tengelyt nem lenne érdemes szétrobbantani.
Dembélé barát, vagy nem barát?
A nyári nagy szerzeménynek számító Dembélé eddig semmilyen szempontból nem vált be a katalánoknak. Ha nem lenne elég az a förtelmes összeg, amit költöttek rá, plusz a kimaradásai - részben a saját balgaságából -, akkor még külön fájdalmasan hathat a hír, hogy nincs jó kapcsolata csapattársaival. Nyáron jön a csere Griezmannal?
A legtöbb portál a kezdőbe dobná a Chelsea ellen, de nem látom ennek racionális okát. Sokkal több lehetőséget érzek Paulinhoban a pálya közepén, akivel masszívabb mezőnyfölényt tudna megteremteni a katalán alakulat, nem beszélve a brazil romboló hozzájárulásáról, ami a soványka francia esetében hiányozna. Dembélé gyorsasága, és kreativitása sokkal hasznosabb lehet az összecsapás utolsó 20 percében a már fáradtabb angol védők ellen.
Az "Öngól" nevű felfedezett
Messi a csoportmeccsek legeredményesebb Barca játékosa lett 3 góljával, és mellé csatlakozott még az újonnan felfedezett Öngól szintén 3 egységgel. Öngól találatával nyertek a Sporting ellen, majd ő köszönt be elsőként az Olympiakos elleni 3-1 során, illetve zárta le a Sporting elleni második meccset. Vajon a Kékek ellen is kap-e lehetőséget a gólérzékeny támadó, vagy... Oké, elég. A Barcelona önmagát meghazudtolva nagyon gyenge támadójátékot mutatott idén a BL-ben. Suárez ekkor még bőven formán kívül játszott, és senki nem tudott Leo mellé fellépni a befejezéseknél, sokszor az ellenfél védőinek szerencsétlenkedése kellett a 3 pont megkaparintásához.
Az utóbbi hetekben viszont az argentin csillag gólcsapja is eldugulni látszik, hiszen az elmúlt 5 meccsén egyszer sem volt eredményes. Ismét felmerül a kérdés, hogy vajon a Barca tizese is csak energiatakarékos üzemmódban játszott, vagy elfáradt a számtalan kupa-bajnoki-BL kötelességek szorításában?
Barcelonai támadások befejezése
Kimenetel
A tipp előtt még néhány érdekesség:
- Eden Hazard eddig csak egy csapatnak tudott gólt vágni a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában, de az sajnos nem a Barca. A PSG ellenében jegyzett kettőt.
- Két izzasztó hír a Barca drukkereknek ma estére: utoljára 12 éve nyertek a katalánok a londoniak ellen, és Messi 8 Barca-Chelsea-n egy alkalommal SEM mutathatta be híres ég felé mutató gólörömét.
- Conte még sosem mérkőzött meg csapataival a Barcelonával szemben. Viszont játszott már a spanyol válogatott, a Real és Atléti ellen. Ezeken 2 győzelem, 3 döntetlen és 1 vereséget tud magának. Jó jel?
- Valverde csupán egy angol csapattal találkozott eddig edzői karrierje során, az Arsenallal. Egyszer kikapott tőlük, egyszer pedig nyert ellenük - a másodiknál már továbbjutottak Wengerék, és egy olyan finom kezdővel álltak ki, aminek láttán nemcsak a saját, hanem a szomszéd ujjait is megnyalogatod.
Egy kétségbeesett, állásáért küzdő (tényleg küzd?) menedzser által pályára küldött, ötlettelen Chelsea-t várok ma estére, akik nem tudnak majd mit kezdeni Iniesta-ék dominanciájával, és remekül összerakott védelmével. Hazard-nak, és Williannak földöntúli játékot kell produkálnia ahhoz, hogy a hazaiak versenyre kelhessenek, és egyáltalán helyzetbe kerülhessenek Valverde Barcája ellen. Talán meglepetés, talán nem:
Chelsea 0 - 2 Barcelona
WGB által jósolt kezdők
Forrás: squawka.com, whoscored.com, transfermarkt.com, soccerstats.com
Borító: bbc.com, express.co.uk képei feldolgozva a WGB blog által